Kibicuję polskiej gospodarce – kupuję polskie piwa

J38825

Które piwa z dostępnych w naszych sklepach i piwiarniach są polskie?

Po co takie pytanie? Otóż nie wszyscy wiemy, że wiele polskich browarów o wiekowej tradycji i wiele piwnych marek jest obecnie w rękach zagranicznych właścicieli, co owocuje między innymi tym, że zysk ze sprzedaży tych piw w dużej części nie pozostaje w Polsce. Nasz zakup służy więc innym gospodarkom, innym społeczeństwom. Jeżeli potem dziwimy się dlaczego mamy kiepskie drogi, kiepską kolej czy kiepską służbę zdrowia pomyślmy o tym, że wybierając nie-polski produkt, sami się do tego po części przyczyniamy.

Zapraszamy zatem do quizu sprawdzającego konsumencką wiedzę na temat przynależności kapitałowej piw sprzedawanych w Polsce.

Polski browar?

Start
Twój wynik to: %%SCORE%% z %%TOTAL%% "%%RATING%%"  
Twoje odpowiedzi są podświetlone poniżej.

47 comments

 1. FoldPage pisze:

  Od dłuższego czasu kibicuje piwom regionalnym, a reszty unikam maksymalnie. Na pomorzu mamy bardzo dobre piwa z browaru Amber.
  Wielkie browary do tego oszczędzają na składnikach i wychodzą im popłuczyny. Różne kontrole wykazują nielegalne praktyki, szkoda tylko, że nie są upubliczniane marki piw i browarów, które takie praktyki stosują. Kary jakie dostają mają wliczone w koszty.. W Polsce niestety konsument często jest na szarym końcu…

 2. sokolontek pisze:

  A Polskie wódki to jakie bo różne koncerny też poprzejmowały i można w tym wszystkim się pogubić z tego wszystkiego. ;(

 3. yeah pisze:

  a co z Leżajskim??

 4. szczur103 pisze:

  Jak komuś się nie chce robić zgadywanki to podaje polskie piwa :
  -Żywe
  -Jabłonowo
  -Noteckie
  -Cornelius
  -Brok
  -Rycerz
  -Karpackie
  -Boss
  -Lwówek Książęcy
  -Łomża
  -Magnus
  -Imielin
  -Twierdzowe
  -Konstancin Starodawne
  -Kormoran
  -Ciechan
  -Brovaria
  -Krajan
  pozdrawiam :)

  • Adi pisze:

   coś kręcisz kolego, łomża należy do Royal Unibrew

   • Sejna pisze:

    Łomża należy do Royal Unibrew, które należy do Van Pur, które jest polsko-niemieckie prawodopodobnie z przewagą kapitału polskiego.

 5. Zuzia pisze:

  Może najpierw odświeŻycie stronę a potem zacznę zgadywać :)

 6. luk' pisze:

  orozumienie VAN PUR S.A. i ROYAL UNIBREW A/S ws. zbycia 100% udziałów w Royal Unibrew Polska Sp. z o.o. oraz 48% udziałów w Perła Browary Lubelskie S.A.

  W dniu dzisiejszym Spółka Van Pur oraz Royal Unibrew A/S podpisały porozumienie, którego wynikiem będzie włączenie w skład grupy Van Pur firmy Royal Unibrew Polska Sp. z o.o. z browarami w Łomży i Jędrzejowie oraz przeniesienie udziałów w Perła S.A na firmę Van Pur.

  W zamian za zbycie 100% udziałów w Royal Unbirew Polska Sp. z o.o. oraz 48% udziałów w Perła Browary Lubelskie S.A. – spółka Royal Unibrew A/S obejmie 20% akcji w kapitale zakładowym Van Pur S.A., stając się w ten sposób akcjonariuszem spółki.

  • Antonio pisze:

   Kiedy w listopadzie 1985r, w 40-tą rozinccę śmierci Ottona Schimka, grupa osf3b probowała odwiedzić jego symboliczny grf3b na cmentarzu parafialnym w Machowej, władze aresztowały 14 uczestnikf3w pochodu. Podobnie 6 miesięcy pf3źniej, przy kolejnej prf3bie celebracji urodzin Schimka, aresztowano około 50 osf3b [1]. Historia Ottona Schimka była władzom komunistycznym bardzo nie na rękę. Był to żołnierz Wehrmachtu rozstrzelany przez pluton egzekucyjny po odmowie strzelania do kobiety z dzieckiem na ręku uciekającej z otoczonego przez Niemcf3w domu w Machowej, gdzie rzekomo chronili się partyzanci [2]. Schimek swoją postawę argumentował wyższością prawa boskiego, ktf3re nakazuje chronić niewinne życie ludzkie, na rozkazem wojskowym. Dla mieszkańcf3w Machowej, ktf3rzy nic nie wiedzieli o wcześniejszych perypetiach Schimka z przełożonymi, był to unikalny przykład Niemca, ktf3ry zachował się tak, jak zachowałaby się w podobnej sytuacji większość z nich. Za atakami na legendę Schimka i szerzeniem dezinformacji mającej podważyć prawdziwy powf3d jego śmierci, jakim była odmowa wykonania rozkazu strzelania do bezbronnych osf3b cywilnych, mamy do czynienia rf3wnież dzisiaj, po upadku komunizmu. Legendę Schimka podważa zarf3wno postkomunistyczna nomenklatura rządząca dziś Polską, jak i inspirowane i w dużej części kontrolowane przez niemiecką agenturę polskojęzyczne media. Jest to zrozumiałe. Podobnie jak nazizm i komunizm, tak samo każdy inny system, ktf3ry godzi w wolność człowieka, musi najpierw atakować jego religię. Przekonania religijne tworzą transcendentny system odniesienia w postaci zasad prawa naturalnego i sprzyjają kształtowaniu postaw niezależnych od poglądf3w władzy. System taki pozwala człowiekowi bronić się, postawić prawo naturalne ponad perwersyjnym prawem ludzkim, wtedy kiedy ono kłf3ci się z naturalnymi zasadami. Sprzyja wreszcie odwadze cywilnej, dzięki ktf3rej człowiek może skutecznie przeciwstawić się prf3bom zniewolenia. Bp Jan Styrna, w czasie wizytacji parafii Machowa, w 1997 roku, chyba trafnie określił, że jeśli sprawa Schimka jest od Boga, to znajdzie kiedyś właściwe rozwiązanie, a Otto doczeka się być może wyniesienia na ołtarze. Zebrane dotąd i nadal zbierane dokumenty i wypowiedzi dotyczące osoby Ottona Schimka świadczą dość zgodnie o tym, że był on osobą nietuzinkową za0tego powodu, że bronił niepodważalnego prawa człowieka do życia, aż do jego naturalnej śmierci. Nie podporządkował się bowiem rozkazowi rozstrzeliwania ludności cywilnej prawu stanowionemu przez człowieka, dlatego ponif3sł śmierć zgodnie z tym prawem. Czy to nie męczeństwo? Czy o takim człowieku można zapomnieć? [2][1] Padraic Kenney, A carnival of revolution; Central Europe in 1989. Princeton University Press, 2002.[2] Lech Niekrasz, Spf3r o grenadiera Schimka. Osrodek Dokumentacji i Studiow Spolecznych, 1984

 7. fred pisze:

  35/43
  (…) a gdzie Perła?

 8. lolek pisze:

  zamiast konkursu to niech ktos w koncu napisze ktore sa polskie bo chce isc do sklepu:P

  • Sejna pisze:

   No przecież po przeklikaniu zgadywanki – masz odpowiedź czy dobrze, czy źle odpowiadałeś.

 9. Goryl pisze:

  Część ludzi zwraca na to gdzie idzie kapitał na zakupach, ale każdy polski kiep i tak zagłosuje na PełO i kupi parówki, bułę z marketu i Harnasie/Lechy, takie realia, a potem tacy płaczą, że mało zarabiają. Jak mają zarabiać skoro sami nie pozwalają zarabiać swoim braciom?

  • Tomi pisze:

   Otóż to ! Praktycznie nikogo nie obchodzi to, do kogo trafią wydane pieniądze, dlatego błędne koło coraz bardziej się zacieśnia. Wszystko dąży do bankructwa …

 10. Sejna pisze:

  @witek
  Wg Wiki nie: Głównymi akcjonariuszami w spółce Perła – Browary Lubelskie S.A.(producent Perły) są zarejestrowana na Cyprze firma Marconia Enterprises (50,7%) oraz duńska spółka branży piwowarskiej Royal Unibrew A/S (48%). No i Specjal też nie jest polski.

  • witek pisze:

   Czyli nie pozostaje mi zaden wybor zwazywszy na to ze lomza (export) sie skiepscila, ciechana nie lubie (o browarze Jablonowo chyba nie musze Wam nic mowic :D), a z wiekszoscia polskich malych browarow u mnie sie nie spotkalem…

 11. witek pisze:

  A perła w końcu jest polska czy nie polska? bo wlasciwie jesli tylko jest dostępna to po nią sięgam (w wersji chmielowej). A no i na wakacjach TYLKO specjal :)

  • Huminiuc pisze:

   Otto Schimek to legenda. W nikieicemch archiwach nie ma ani jednego przypadku zastrzelenia żołnierza za odmowę zastrzelenia cywilf3w. Schimek został skazany przez sad wojskowy, ale z innych powodf3w. O tym już dawno temu pisano w Rzeczpospolityce (‚Banalizacja barbarzyństwa’)”Niektf3rzy marzyli wtedy, aby rozpocząć proces beatyfikacyjny Schimka i ukazać na jego przykładzie, że silne osobowości potrafią kierować się głosem sumienia nawet w skrajnie trudnych warunkach, gdy deptane są prawa człowieka. Z zamiaru tego trzeba było jednak zrezygnować, gdy otrzymałem dokumentację uzasadniającą wyrok sądu polowego, ktf3ry skazał Schimka na karę śmierci. Jeśli wierzyć dokumentom sporządzonym na wewnętrzny użytek Wehrmachtu, przyczyna śmierci była znacznie mniej wzniosła, niż głosiła fama. Miało ją stanowić notoryczne włf3częgostwo lekceważące wszelkie zasady dyscypliny wojskowej.”Smutna prawda jest, ze nikt, absolutnie nikt nie musiał strzelać do cywilf3w podczas wojny. Bajka jest, jakoby musieli strzelać pod groźbą własnej śmierci.

 12. mike pisze:

  88% Poległem nieco na nieznanych mi markach.

 13. Cieszyn pisze:

  86% szału nie ma, ale tragedii też nie ;)

 14. es pisze:

  5 błędów (88%) – wyłożyłem się na łomży i karpackim, nie wiedząc, że to znowu polski browar.

  świetny pomysł z tą ankietą!

 15. Basia pisze:

  Z przerażeniem stwierdzam, że Polska jest neokolonią. Przecież my jesteśmy głownie wykorzystywani do pracy i do konsumpcji dóbr niepolskiego kapitału.

  Musimy zbudować własne firmy, marki, produkty. To oraz świadomi konsumenci są wstanie podnieść Polskę. Nie możemy być kolonią.

  Dziękuję za test. Wiele uświadamia.

 16. [...] Test z naszej wiedzy o polskich markach piwnych dostępny na stronie Patriotyzm ekonomiczny. [...]

 17. [...] Test z naszej wiedzy o polskich markach piwnych dostępny na stronie Patriotyzm ekonomiczny. [...]

 18. Janusz pisze:

  Polecam stronę http://alkoholeregionalne.pl/spis-alkoholi-z-polskich-firm Tam jest bardzo szeroki spis alkoholi z polskich firm z podziałem na kategorie.

 19. [...] Dostęp do quizu  http://patriotyzmekonomiczny.pl/2012/05/kibicuje-polskiej-gospodarce-kupuje-polskie-piwa/ [...]

 20. adas pisze:

  A czy kiepskie drogi są winą że nie pijemy polskich piw i nie wybieramy polskich produktów ? Przecież kasy i tak dostają dużo. To nie jest usprawiedliwienie

  • Sejna pisze:

   Wg danych GUS (które moim zdaniem są zaniżone) rocznie z zagraniczne firmy wyprowadzają ponad 10 mld zł tytułem tylko zysków. Te dane nie obejmują różnych „wewnętrznych rozliczeń” między firmami matkami i ich polskimi filiami. Jeżeli pytasz czy dlatego nie mamy dobrych dróg, dobrej Policji, dobrej służby zdrowia to ja odpowiadam: „wybieranie polskich produktów to pierwszy krok do tego, żeby było lepiej w Polsce”. Oczywiście kupując produkty zagranicznych produktów też przyczyniamy się do tego, żeby było lepiej… w innych krajach.

 21. [...] Dostęp do quizu  http://patriotyzmekonomiczny.pl/2012/05/kibicuje-polskiej-gospodarce-kupuje-polskie-piwa/ [...]

 22. [...] z naszej wiedzy o polskich markach piwnych dostępny na stronie Patriotyzm ekonomiczny. Tags: patriotyzm ekonomiczny, polska gospodarka, polskie [...]

  • Collins pisze:

   Z tym Madagaskarem to wcale nie byl zly pomysl.Byl to wslpony projekt francusko-polski, zas przydatnosc Madagaskaru do osadnictwa i rolnictwa badala specyjalna komisja ( byli tam Francuzi, Zydzi, zas z polskiej strony m.in. Arkady Fiedler ).Ostatecznie sprawa upadla glownie z powodow finansowych a Starsi Bracia zamiast na Madagaskar pojechali do Palestyny.Odnosnie grenadiera Schimka – pewnie chcialaby Pani w to wierzyc, co sama pisze. Niemcy ogolnie byli bardzo mili w Polsce, np. kapitan Kloss to nawet kromke chleba dal polskiemu dziecku …Co sie tyczy wspomnianych niemieckich przeciwnikow Hitlera – nie mam powodu, by po nich plakac.Akurat dla Polski bylo lepiej, ze zamach Stauffenberga sie nie powiodl.pozdrawiam

 23. Nitka pisze:

  Noteckie ! <3

 24. wyvern pisze:

  34/43
  Wyszło na to, że pijam tylko polskie piwa (jeżeli chodzi o tę listę).
  I w sumie wychodzi na to, że nie ma polskich w średniej cenie – albo Ciechan i Cornelius – dobre ale za jakość się płaci albo karpackie o którym się nie będę wypowiadał.

 25. mysza pisze:

  Super,juz mniejsza o losowanie,ale wg tej listy to ja nigdy nie piłam polskiego piwa,co gorsza nawet nie widziałam na oczy:) Specjalistką to ja może nie jestem,ale u nas króluje specjal,tyskie… a my wspomagamy obcokrajowców!!!!:(\

 26. Dixon 37 pisze:

  a gdzie Perła ? :X

  • Sejna pisze:

   Przyznaję brakuje i jest to poważne uchybienie. Nie będę już jednak zmieniał, ponieważ to zmieniłoby parametry wyników a już dużo osób bierze udział w losowaniu.

   • Akina pisze:

    Dlaczego wybrałeś sobie ten nick? Przecież nie jesteś Ślązakiem. Zakładam, że Twoim pracodawcą jest Radio Maryja. Ale nawet jeśli Rydzyk ściągnął sobie do Radia jiakchś Ślązakf3w, co by mnie mocno zdziwiło, to żaden nie wypisywałby takich dyrdymał. Zresztą jak można mf3wić o pisaniu w stosunku do kogoś, kto umie tylko przepisywać. Wycinać i wklejać. Nawet nie jesteś w stanie samodzielnie myśleć, więc co tu mf3wić o pisaniu. Przepisywanie cudzych kazań i przemf3wień ku czci na pewno nim nie jest. Wystarczy przeczytać parę zdań:Przekonania religijne tworzą transcendentny system odniesienia w postaci zasad prawa naturalnego i sprzyjają kształtowaniu postaw niezależnych od poglądf3w władzy. System taki pozwala człowiekowi bronić się, postawić prawo naturalne ponad perwersyjnym prawem ludzkim, wtedy kiedy ono kłf3ci się z naturalnymi zasadami. Sprzyja wreszcie odwadze cywilnej, dzięki ktf3rej człowiek może skutecznie przeciwstawić się prf3bom zniewolenia.Bp Jan Styrna, w czasie wizytacji parafii Machowa, w 1997 roku, chyba trafnie określił, że jeśli sprawa Schimka jest od Boga, to znajdzie kiedyś właściwe rozwiązanie, a Otto doczeka się być może wyniesienia na ołtarze. Zebrane dotąd i nadal zbierane dokumenty i wypowiedzi dotyczące osoby Ottona Schimka świadczą dość zgodnie o tym, że był on osobą nietuzinkową z tego powodu, że bronił niepodważalnego prawa człowieka do życia, aż do jego naturalnej śmierci. Nie podporządkował się bowiem rozkazowi rozstrzeliwania ludności cywilnej prawu stanowionemu przez człowieka, dlatego ponif3sł śmierć zgodnie z tym prawem. Czy to nie męczeństwo? Czy o takim człowieku można zapomnieć?Z jakiego kazania to przepisałeś? I dlaczego wtrącasz się do dyskusji, z ktf3rych nic nie rozumiesz?

 27. kocila pisze:

  86% :D Niezła jestem, chyba.

 28. Sejna pisze:

  @Kazik
  Świetny wynik – ale były już dziś lepsze :) Niemniej szanse w losowaniu będą znaczne :)

 29. Kaziik pisze:

  Świetny test! Osiągnąłem 80%. Czy to dobrze? Dzięki takim wyborom nie musielibyśmy jeździć do pracy za granicę. Przecież my możemy być silnym krajem.

 30. Sejna pisze:

  Wg mojej wiedzy Royal Unibrew jest mniejszościowym udziałowcem w Van Pur, którego większość udziałów jest w rękach polskich właścicieli.
  Browar Fortuna informuje na swojej stronie, że właścicielem jest spółka IBG DWA sp. z o.o, którą tworzą Polacy i Belgowie.

 31. Bartekpawel pisze:

  Pytanie 14: Browar Fortuna należy do polsko-belgijskiej spółki IBG DWA.
  Pytania 35, 40, 42: Van Pur należy do duńskiej spółki Royal Unibrew.