Drenowanie polskich banków

kasa

Powracamy do do tematyki sektora bankowego, który stanowi smutny przykład opanowania całej branży (i to bardzo ważnej) przez kapitał zagraniczny.

Czytaj o bankowości w Polsce:

Kolonializm bankowy (paź 2011)

Gazeta Polska Codziennie opierając się na raportach unijnych ekspertów ostrzega, że polskie banki będące filiami zagranicznych spółek-matek mogą w każdej chwili zostać wydrenowane z pieniędzy. Jednym z mechanizmów, który pozwala zagranicznym bankom wyprowadzić pieniądze jest zadłużenie. Polskie filie są łącznie zadłużone na kwotę około 55 mld euro. Wystarczy, że spółki-matki wezwą do spłaty długi i polski sektor bankowy leży. Przypomnijmy, że około 70% polskiej bankowości (mierzonej wielkością kapitału) znajduje się w rękach zagranicznych koncernów. Polskim są jeszcze banki spółdzielcze, Bank Pocztowy, PKO Bank Polski oraz Kasy Stefczyka (SKOKi).

Pokusa ze strony zagranicznych banków do wyciągnięcia pieniędzy z podległych filii polskich jest duża ze względu na trwający kryzys. Jego zaistnienie obnażyło dotąd dobrze przykrywaną prawdę, że jednak koncern stara się w pierwszej kolejności utrzymać pozycję na rynku macierzystym nawet za cenę utraty rynków „skolonializowanych”. W takiej sytuacji w zasadzie niewiele mogą zdziałać władze (nawety gdyby miały ku temu wolę). Największy wpływ na to możemy mieć my – klienci banków. Przenosząc po prostu konta do banków polskich w ostatecznym rozrachunku zabezpieczymy swoje pieniądze.

Comments are closed.