Wódka „Polonia”- kupować czy nie? – o modzie na polskość wśród zagranicznego kapitału

Pytanie postawione w tytule ma pewne założenie. Wódka w ogóle jest wyjątkowym towarem. Po co ją kupować? Ale niekiedy jednak, no cóż, kupujemy wódkę.

W handlu pojawiła się ostatnio wódka o nazwie Polonia. Nie jest to wcale wódka z niskiej półki. Wódki z niskiej półki są w cenie poniżej 20zł za 05L.  Ta wódka kosztuje ok. 27 zł za tę ilość.

Na etykiecie oprócz nazwy Polonia jest także stylizacja orła (trochę na podobieństwo loga Orlenu).

Skąd tytułowe pytanie? Otóż producentem Polonii (piękna nazwa) jest ta sama firma, za która stoi za marką (równie piękna) Sobieski.

Niestety, jest to kapitał francuski (niestety – nie dlatego, że francuski, dlatego że niepolski). Po tym, kiedy bezmyślnie sprywatyzowano Polmosy, sprzedając kury znoszące złote jaja kapitałowi zagranicznemu (tak jakby jaja, które znoszą kury, nie mogły być w całości zjadane w Polsce -  nie brakuje nam pieniędzy?).

W konsekwencji, fajnie jest, że produkt ma miłą, promującą nasz kraj nazwę, to zawsze brzmi lepiej niż nazwa wysłana z produktem do kolonii przez białasów, żeby „miejscowe” cieszyły się z tego, że panowie łaskawie przysłali pastę do zębów Kinderschinke czy coś w tym stylu.

Przy okazji powiem, że problem ten rozważam nie dlatego, że wódka czy alkohol jest jakimś szczególnie ważnym w Polsce produktem. Nie jest nieważnym, ale twierdzenie, ze jest wyjątkowo ważnym jest głoszeniem antypolskiego stereotypu. Wiem to, ponieważ przestudiowałem poważne hasło dotyczące tego zagadnienia, z  którego to hasła wynika, ze Polacy statystycznie spożywają mniej alkoholu niż nasi europejscy sąsiedzi.

Wracając do tematu. Jest jednak poważny problem.

Czy kupować na polskim rynku produkty ewidentnie niepolskie, które jednak promują Polskę, czy kupować produkty ewidentnie polskie, które udają produkty zagraniczne?

Wydaje się, że moda na polskość produktów narasta. Trudno uwierzyć w to, że francuski kapitał nazwał wódkę sprzedawaną w Polsce w miły dla nas sposób, bo nas lubi. Na pewno zbadał rynek pod tym kątem i uznał, że może to się opłacać. Zatem jest moda na kupowanie produktów, które dobrze kojarzą się z Polską.

Czas więc, aby i polskie produkty, na polskim rynku promowały polską kulturę. To się widać po prostu opłaca. A oto przecież w patriotyzmie ekonomicznym chodzi:

Kochamy Polskę, i Polska kocha nas. A Polska kocha nas, i my kochamy Polskę.

Trudno o zdrowszą relację w rodzinie.

 

 

 

Comments are closed.