Kolonializm bankowy

Reklama PBS bez celebryty

Zdaniem ekonomistów banki są krwioobiegiem gospodarki. Jeżeli to stwierdzenie jest prawdą (a ja się z nim zgadzam) to polska gospodarka od dłuższego czasu jedzie na kroplówce, ponieważ większość polskiego sektora bankowego jest w rękach zagranicznych. Używając metafory morfologicznej można powiedzieć, że nasza krew nie jest tłoczona przez nasze serce. Zdaniem Sylwestra Górecznego (comperia.pl) 80% kapitału tworzącego polski system bankowy to udziały zagraniczne.

 

Własność banków obecnych na polskim rynku Źródło: comperia.pl

 

Polskimi pozostaje jeszcze kontrolowany przez skarb państwa PKB BP, banki spółdzielcze oraz SKOK. Wydawać by się mogło, że jest to problem w skali makro nie dotyczący jednak zwykłych klientów banków. Zagrożenia makro są oczywiste: wyprowadzanie zysków za granicę, preferowanie zagranicznych podmiotów w strategii kredytowej banków a więc osłabianie polskiej gospodarki. Jednak nawet „szary” klient banku musi sobie zdawać sprawę, że wybierając bank o kapitale zagranicznym nie jest objęty pełną ochroną państwa polskiego. Na przykład nadzór nad obecym na naszym rynku Polbankiem sprawuje grecka instytucja nadzorująca (a nie polska Komisja Nadzoru Finansowego).

Ciekawostką  związaną z obcą własnością w sektorze bankowym jest zatrudnianie celebrytów do reklam. Reklamowanie się w ten sposób stało się modą (Bank Polskiej Spółdzielczości nie przebił się ze swoją reklamą wyśmiewającą tę modę). Gdy bank jest w rękach zagranicznych często zarabiają zagraniczni celebryci: Depardieu, Cleese, Banderas, De Vito, Moritz. Oczywiście nie jest to regułą (najsyniejszy celebryta reklamujący bank, Marek Kondrat pracuje dla holenderskiego ING).

Do grona zagranicznych twarzy w reklamach banków dołącza obecnie Juliette Binoche – będzie reklamować Credit Agricole, który „pożarł” Lukas Bank. Można z przekąsem przyznać, że gwiazda francuskiego kina będzie promować polską kulturę, ponieważ na potrzeby reklamy nauczy się czterech polskich słów „spróbuj, polubisz, jak ja”. Super Express szacuje, że za udział w reklamie zdobywczyni Oscara zainkasuje 100 tys. USD – to wychodzi 25 tys. USD za jedno słowo. Cóż, znam tańsze sposoby promocji polskości.

One comment

  1. Kujawiak z miasta Lwowa pisze:

    A jakie banki/instytucje finansowe są w 100% albo chociaż w przewadze polskie, czy jest jeszcze coś takiego? Oprócz banków spółdzielczych i Skoków?